تحلیل شخصیت لیان اسکات کندی – سری بازی‌های Resident Evil

فرانچایز Resident Evil یکی از خاص‌ترین و البته محبوب‌ترین فرانچایز‌ها در بین سری بازی‌های ویدیویی است که به لطف شخصیت‌های خاص و محبوبش، حسابی در بین مخاطبان شهرت پیدا کرده است. شخصیت لیان، یکی از اصلی‌ترین شخصیت‌های این سری است که در ادامه به بررسی عمیق این شخصیت می‌پردازیم. با تحلیل شخصیت لیان اس کندی همراه ققنوس آی تی بمانید.

پیش‌زمینه مختصر

لیان اس کندی، یک شخصیت با استعداد در سری بازی Resident evil است. او در حدود 20 یا 21 سالگی، به عنوان یک افسر پلیس وارد شهر پر حاشیه راکون سیتی شد تا اولین روزش را به عنوان یک پلیس در دفتر کارش بگذراند. اما با انتشار ویروس تی در سراسر شهر، همه چیز به هم می‌ریزد.

از گذشته شخصیت لیان چیز زیادی نمی‌دانیم؛ به طور کلی شخصیت لیان یک کاراکتر نسبتا سرد به همراه یک حس شوخ طبعی محدود دارد. با اینکه زیاد احساساتی نیست، همواره آدم‌های مهمی در زندگی‌اش دارد که سعی می‌کند از آن‌ها محافظت کند.

عناوینی که لیان اس کندی در آن حضور داشته:

Resident Evil 2

Resident Evil 4

Resident Evil 6

Resident Evil Gaiden

Resident evil Operation Raccoon City

Resident Evil: The Darkside Chronicles

Resident Evil: Degeneration

Resident Evil Damnation

Resident Evil: Vendetta

Resident Evil: Infinite Darkness

داستان عشقی لیان

لیان اس کندی داستان عشقی پر پیچ و خمی داشته تا جایی که این موضوع تبدیل به یک پیرنگ فرعی در سری بازی Resident evil شده بود.

همه ما می‌دانیم که لیان با وجود انتخاب‌های زیادی که در طول بازی‌ها و حتی انیمیشن‌ها داشته، بدون شک شخصیت ایدا وانگ را انتخاب کرده و او را به دیگران ترجیح داده است. او زنی را انتخاب کرده که سرد و بی احساس است و توجهی به او ندارد.

بار‌ها خیانت‌ها و دروغ‌های ایدا وانگ را در طول بازی‌های Re2 و Re4 شاهد بودیم. اما با این وجود لیان اس کندی همچنان سعی می‌کند از او حمایت کند و به او به طور غیر مستقیم و حتی مستقیم عشق بورزد. این انتخاب لیان حتی اگر دست خودش نباشد، بی دلیل نیست.

ناخودآگاه لیان به او دستور می‌دهد دنبال کسی برود که به او کمترین توجه را دارد و غیر قابل اعتماد ترین شخصیت است. این موضوع ما را هدایت می‌کند به سمت نوعی مسئله روانشناسی به نام محرومیت هیجانی.

شخصیت لیان در کودکی نیاز‌های زیادی داشته که توجه زیادی به آن نشده و خیلی از آن‌ها بدون اینکه برآورده شوند، رها شدند. این احتمال وجود دارد که پدر و مادر او یا در کودکی به او توجه لازم را نداشتند و یا قبل از اینکه به نیاز‌های لیان برسند، مردند.

بنابراین شخصیت لیان محرومیت هیجانی دارد. یعنی از نوعی فقدان احساس و عاطفه رنج می‌برد. این مسئله باعث شده او این موضوع را باور کند که نیاز‌های او بی اهمیت هستند و کسی قرار نیست برای او دلسوزی کند و به نیاز‌هایش اهمیت بدهد.

در نهایت لیان راه تسلیم را پیش گرفته و این باور را قبول می‌کند. او در ناخودآگاه خود دنبال کسانی برای پارتنر می‌گردد که کمترین توجه را به او داشته باشد، غیر قابل اعتماد و سرد و بی احساس باشد. زیرا او به این باور رسیده که نیاز‌های او بی اهمیت است پس باید از کسانی که به او اهمیت می‌دهند و برایش غمخوار می‌شوند، دوری کند.

به طور خلاصه… لیان به این دلیل به ایدا وانگ علاقه دارد، چون به صورت ناخودآگاه سمت کسانی کشیده می‌شود که سرد و بی عاطفه هستند. زیرا لیان به واسطه طرد شدن نیاز‌هایش در کودکی به این باور رسیده که نیاز‌ها و احساسات او بی اهمیت است. او ایدا را انتخاب کرد زیرا ایدا وانگ نیز شخصیتی است که کمترین توجه را به احساسات لیان دارد؛ حتی اگر به لیان علاقه داشته باشد.

خشم درون

شخصیت لیان در طول بازی‌ها، کنش‌ها و واکنش‌هایی انجام می‌دهد که غیر قابل پیش بینی و به نوعی عجیب است. منظور از کنش‌های غیر قابل پیش بینی، کار‌هایی است که شاید انجام دادنش بی لزوم باشد، اما لیان آن‌ها را انجام می‌دهد.

این کنش‌ها معمولا شخصیت او را متفاوت می‌کند و گاهی عنصر تنقاض را وارد شخصیت او می‌کند. اصولا این کنش‌ها شامل حرکاتی است که به نوعی تخلیه کننده خشم است. در بازی Re4 زمانی که لیان با سالازار رو به رو می‌شود، به دست او چاقو پرت می‌کند. یا زمانی که توسط سالازار در سیاهچال پرت شد، با اسلحه خود به سمت بلندگویی که سالازار از طریق آن داشت مطمئن می‌شد لیان مرده یا نه، شلیک می‌کند.

این‌ها نمونه‌هایی از این کنش‌های لیان است که غیر قابل پیش بینی اما جذاب و منحصر به فرد است. اما برای این موضوع نیز دلیلی وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

شخصیت لیان در ابراز احساسات ضعیف است. یعنی نمی‌تواند به درستی درونیات خود را بیان کند. اگر او از ته دل خوشحال باشد، نمی‌خندد، اگر ناراحت باشد گریه نمی‌کند و اگر عصبانی باشد، به صورت مستقیم ابراز خشم نمی‌کند. به طور کلی او بلد نیست احساسات لحظه‌ای خود را بروز دهد.

اینکه چرا لیان در ابراز احساسات کمی ضعیف است، دلیلش به دوران کودکی او و طرد شدن احساساتش بر می‌گردد؛ اما کاری با این موضوع نداریم. مهم این است که این ناتوانی در ابراز احساسات چه تاثیری روی رفتار او گذاشته است.

اگر شخصیتی نتواند احساسات خود را بروز دهد و به مدت طولانی آن‌ها را درون خود نگه دارد، رفته رفته مجموعه‌ای از احساسات سرکوب شده در وجود او شکل می‌گیرد که با یک تلنگر احساسی می‌تواند تخلیه شود. اما لیان از این موضوع با خبر است و سعی می‌کند پیش از منفجر شدن احساساتش آرام آرام آن را تخلیه کند.

کنش‌های غیر قابل پیش بینی او راهی است که لیان برای تخلیه انرژی و خشم درونش انتخاب کرده است. او هر چند وقت یکبار با انجام این کنش‌ها سعی می‌کند کمی از خشم درونش را تخلیه کند تا مانع به هم خوردن تمرکزش نشود و مدام این موضوع ذهنش را درگیر نکند.

به طور خلاصه… شخصیت لیان در ابراز احساسات ضعیف است. به همین دلیل به مرور زمان در وجود او نوعی خشم شکل می‌گیرد که نیاز به تخلیه شدن دارد. لیان برای اینکه این موضوع ذهنش را درگیر نکند و تمرکز او را هنگام انجام ماموریت به هم نزند، سعی می‌کند با انجام مجموعه‌ای از کنش‌های غیر قابل پیش بینی و شوکه کننده، این خشم را به مرور زمان تخلیه کند.

شوخ طبیعی

لیان شخصیت شوخ طبعی دارد؛ او در سخت‌ترین و عمیق‌ترین لحظات، جایی که شوخی کردن اصلا مناسب نیست، دیالوگ‌هایش را باچاشنی طنز ترکیب می‌کند.

این شوخی‌ها هرچند خنده‌دار نیستند، اما به نوعی فضای خشک و غیر صمیمی را عوض می‌کنند؛ کارکرد شوخی و طنز حتی بی مزه‌ترینشان، همین موضوع است که باعث ایجاد جاذبه بین فرد شوخی کننده و دیگران می‌شود.

نکات و فکت‌هایی از شخصیت لیان اس کندی

  • احتمالا شخصیت لیان از شخصیت لئون حرفه‌ای الهام گرفته شده

در مورد این موضوع، تایید رسمی وجود ندارد اما شواهد نشان می‌دهد که شخصیت لیان در بازی Resident Evil 2 از شخصیت لئون حرفه‌ای الهام گرفته شده است. زیرا هر دو مهارت بالایی در تیر اندازی و مبارزه دارند. اگر فیلم لئون حرفه‌ای را دیده باشید، می‌دانید که ماتیلدا رابطه نزدیکی با لئون دارد؛ از طرفی اسلحه اصلی لیان در بازی Re2 ماتیلدا نام دارد.

سخن آخر

شخصیت لیان اس کندی، از نقاط قوت مهم سری بازی Resident evil است که مدتی است به حال خودش رها شده و کپکام فعلا قصد ادامه دادن داستان او را ندارد.

این شخصیت بیش از هر شخصیت دیگری نیاز به بیشتر پرداخته شدن دارد تا به پایان خودش برسد. با این حال امیدواریم کپکام برنامه ویژه‌ای برای پایان دادن به داستان این شخصیت داشته باشد و یک خداحافظی لایق و درخور برای این شخصیت برنامه‌ریزی کند.

تجربه لذت بخش یک خرید اینترنتی

 

شماره تماس : 33244000

آدرس ایمیل : GhoghnoosIT@gmail.com

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.